"Tervisepooltunni" episood südamehaiguste ennetusest

Südamesōbralikud soovitused

Uues "Tervisepooltunni" episoodis räägivad dr Silver Heinsar ja dr Mati Pulver südametervisest ja südamehaiguste ennetusest. Kuulake, milliseid soovitusi jagavad kardioloogid südame tervise eest hoolitsemiseks:

Loe lähemalt
dr Tohver

Noorte arstide väljakutsetest

Seekordses Tervisepooltunni episoodis on teemaks noored arstid ja nende väljakutsed Eesti meditsiinisüsteemis. Stuudios on kaks külalist - dr Kristo Erikson (KE), Regionaalhaigla juhatuse liige ja ülemarst ning Priit Tohver (PT), kestliku arengu teenistuse juht. Vestlust juhib Stina Eilsen (SE).

Loe lähemalt
Veipimine ja e-sigaretid

Veipimine ja e-sigaretid

Kuidas aidata lapsi ja noori, kes on langenud nikotiini lõksu? Sellest vestleb Stina Eilsen Regionaalhaigla kopsuarsti dr Liina Viksiga, kes on ka keskuse juhataja, ning Regionaalhaigla meditsiiniõe Aive Tammikuga, kes tegeleb tubakast ja nikotiinist loobujate nõustamisega. Lisaks saame teada, kas e-sigaret on süütu alternatiiv tavalisele tubakatootele? Kuidas noortega tubakatoodete kasutamise teemat alustada?

Loe lähemalt
Tormi Kool, Alvar Andres Virkus

Kiirabiõe elukutsest - rõõmud ja väljakutsed

Mehed õenduses ja kolleegid kiirabikeskuses Tormi Kool ja Alvar Andres Virkus, jagavad oma teekonda Regionaalhaigla Tervisepooltunni podcastis. Teevad juttu põnevatest sündmustest oma igapäevatöös, väljakutsetest ja rõõmudest. Stina Eilsen Kuidas te õendusse jõudsite, oli see pikalt kaalutletud otsus või juhuslik valik? Virkus: Minu nagu ka suurema osa Eesti meessoost õdede karjäär sai alguse eesti kaitseväes, kui õppisin seal parameedikuks. Peale kaitseväge läksin parameedikuna tööle Regionaalhaigla erakorralise meditsiini keskusesse.

Loe lähemalt
Marge Kütt

Vereanalüüsidest

Seekordses episoodis vestleme Regionaalhaigla laboratooriumi juhataja dr Marge Kütiga vereanalüüsidest. Milliseid näitajaid peaks oma tervisest hooliv inimene regulaarselt jälgima? Mida saab tänapäeval vereanalüüsi abil diagnoosida? Kas tulevikus saavad inimesed ise kodus endalt vereproovi võtta ja laborisse saata? Miks pole näpuotsast verevõtmine kõige mõistlikum? Lisaks nende küsimuste vastustele saab kuulaja näpunäiteid ka selle kohta, kas enne verevõttu peab paastuma või mitte.

Loe lähemalt
Margus Viigimaa, Märt Sults

Infarktist

Täna, 29. septembril tähistame ülemaailmset südamepäeva. Südamepäeva valguses avame pidulikult „Tervisepooltunni“ kolmanda hooaja, mille avaepisoodis kuuleme Tallinna Kunstikooli direktori Märt Sultsi ebatavalist lugu infarkti põdemisest, ravist ja taastumisest. Kui Märt Sults pärast pingelist Riigikogu istungit viimaks kitarritundi jõudis, märkas ta, et parem käsi ei allu enam rütmile. Pealtnäha tühine häire andis märku tõsisest terviserikkest, mis tänu kiirele tegutsemisele õnneliku lõpu leidis. Millised tegurid soodustasid infarkti teket, kuidas kulges taastumine ning milliseid järeldusi tegi patsient? Sultsi kogemust kommenteerib Regionaalhaigla kardioloog professor Margus Viigimaa. Kuula uue hooaja avasaadet siit: 

Loe lähemalt
labor

Kuidas analüüsitakse laboris viiruseid?

Kas täiesti terve inimese analüüsid saab tõesti laboris näiteks PCR-meetodil positiivseks „keerutada“? Milline on üldse tänapäevane haiglalabor, mida seal tehakse ja kes on inimesed, kes seal töötavad? Milliste meetoditega erinevaid haigustekitajaid tuvastatakse? Kõigest sellest räägivad saates Põhja-Eesti Regionaalhaigla molekulaardiagnostika labori spetsialistid Kedy Medar ja Karl Mitt.

Loe lähemalt
Vererõhu mõõtmine

Kõrge vererõhk vajab ilmtingimata ravi

Tervisepooltunnis on külas kardioloogiakeskuse teadusjuht ja ülemarst Margus Viigimaa.

Loe lähemalt
dr Muoni

Nukleaarmeditsiin

Nukleaarmeditsiin on arstiabi valdkond, mis kasutab väikeses koguses radioaktiivset ainet erinevate haiguste, sealhulgas vähiravi, südamehaiguste, seedetrakti, endokriinsete ja neuroloogiliste häirete ning muude organismis esinevate kõrvalekallete raviks. Mis aga peitub keerulise termini taga ja kuidas ravimeetod toimib? Kas nukleaarmeditsiini näol on tegemist alternatiiviga onkokirurgiale? „Tervisepooltunnis” on külas Regionaalhaigla radioloogia osakonna juhataja dr Ilona Muoni.

Loe lähemalt
Dr Markko Pärtelpoeg

Päevakirurgia

Tänu põhjalikule ettevalmistusele lubatakse patsient päevakirurgia osakonnast koju juba samal päeval. Uues saates vastab Regionaalhaigla operatsioonikeskuse juhataja Markko Pärtelpoeg päevakirurgiat puudutavatele küsimustele ja selgitab põhjalikult patsienti eesootavat teekonda. Kuidas on korraldatud valuravi? Kuhu pöörduda probleemide ilmnemisel?

Loe lähemalt
dr Pärtelpoeg

Anestesioloog kui patsiendi narkoosiaegne raviarst

Anesteesia on tundlikkuse väljalülitamine, mida kasutatakse operatsioonide ja valulike protseduuride puhul. Uues saates sukeldumegi süvitsi anestesioloogi igapäevatöösse. Räägime anesteesia liikidest, sobiva narkoosiplaani koostamisest ning anestesioloogi ja patsiendi vahelise koostöö olulisusest.

Loe lähemalt
reanimobiil_traumakeskus_kiirabi

Millal kutsuda kiirabi?

Millal kutsuda kiirabi ja kuidas kiirabi tööd hõlbustada? Õnnetus ei hüüa tulles ning ootamatult võib inimese enda või tema lähedase tervislik seisund vajada kiiret arstiabi. Sageli on aga raske hinnata, kas kannatanut saaks ravida koduste vahenditega, ise haiglasse transportida või tuleb tõesti välja kutsuda kiirabibrigaad. Tänases ’’Tervisepooltunnis“ vestleme Regionaalhaigla kiirabikeskuse juhataja dr Lilian Läätsega, kes annab soovitusi, kuidas muuta kiirabimeeskonna töö võimalikult lihtsaks.

Loe lähemalt
dr Altmets

Antibiootikumid

Esimese antibiootikumi, penitsilliini, avastamisest on möödunud pea 100 aastat. Täna on kasutusel suur hulk erinevaid antibiootikume, mis on abiks nii meditsiinis kui põllumajanduses. Ent seoses laialdase kasutusega on tekkinud ka tõsine probleem: antibiootikumresistentsus. Aasta esimeses "Tervisepooltunnis" on külas Regionaalhaigla infektsioonikontrolli talituse juhataja dr Mait Altmets, kes räägib antibiootikumide vastutustundlikust kasutamisest. Varsti on möödunud 100 aastat penitsilliini, esimese antibiootikumi avastamisest.

Loe lähemalt
Prof Talving

Mask kaitseb

16. novembrist kehtib riigis maski kandmise kohustus, ent ühiskonnas leviv poleemika pärsib rakendatud meetme efektiivsust. Millised on poolt- ja vastuargumendid? Uues saates räägime maski kandmise olulisusest Regionaalhaigla juhatuse liikme ja ülemarsti dr Peep Talvinguga. „Maskid mitte ainult ei piira nakkuse levitamist, vaid vähendavad ka nakatunult saadavat doosi, mis võib anda asümptomaatiliselt kulgeva haiguse. Kui palju on meil tarvis uuringuid selleks, et teada, kas turvavöö päästab meid liikluses õnnetusest, kas päästevest on efektiivne? Kui palju on meil vaja randomiseeritud uuringuid? Tähtsaim meede on hoida distantsi, kuid kui see pole näiteks kinos, teatris või poes võimalik, siis peame kandma maski,“ kinnitab dr Talving.

Loe lähemalt

Tervisepooltunni episood: Haiglaapteek

Hooaja esimeses Tervisepooltunnis räägime Regionaalhaigla apteegi juhataja Kristjan Kongi ja juhataja asetäitja Marko Urbalaga haiglaapteegi ülesannetest ja eripäradest. Saame teada, milliseid ravimeid valmistatakse haiglas kohapeal ja mis rolli mängib haiglaapteek ravimiuuringutes.

Loe lähemalt

Tervisepooltunni episood: Sport ja südame tervis

Treenimisest ja ületreenimisest räägib Regionaalhaigla südametervise kabineti ülemarst-kardioloogiakeskuse teadusjuht prof Margus Viigimaa

Loe lähemalt

Tervisepooltunni episood: Südamehaigused

Uues Tervisepooltunni episoodis räägime südamehaigustest kardioloogiakeskuse juhataja ja ülemarsti dr Jaanus Laanojaga. 

Loe lähemalt

Ablatsioonravi ja südame rütmihäired

Kas ablatsioonravi abil saab südame rütmihäiretest täielikult vabaneda? Vastuse annab kardioloog-vanemarst dr Kaido Hanni.  Rütmihäirete ravi kohta lugege lähemalt siit.  

Loe lähemalt

Arütmia kontrolli all hoidmine

Mida saab inimene ise arütmia kontrolli all hoidmiseks teha? Kardioloog-vanemarst dr Jüri Voitk ütleb videos, et inimene saab elustiili parandamisega ise oma arütmiat mõjutada. Kui tunned huvi, milline on südamesõbralik elustiil, loe lähemalt SIIT.   

Loe lähemalt

Kodade virvendusarütmia

Mis on kodade virvendusarütmia ja kuidas sellega toime tulla? Küsimusele vastab kardioloog-vanemarst dr Jüri Voitk.     

Loe lähemalt

Ebaühtlased südamelöögid uneajal

Kas on põhjust muretsemiseks, kui 14-aastasel lapsel on uneajal südamelöögid ebaühtlased, ent ärkvelolekus paistab kõik korras olevat? Küsimusele vastab kardioloog-ülemarst-osakonna juhataja dr Riina Vettus.    

Loe lähemalt

Tervisepooltunni episood: Südame rütmihäired

Regionaalhaigla Tervisepooltunni üheksandas episoodis räägib südame rütmihäiretest südametervise kabineti ülemarst-kardioloogiakeskuse teadusjuht prof Margus Viigimaa.     Mida üldse saame südame rütmihäireks pidada ja millal peaks arsti juurde pöörduma? Rütmihäir

Loe lähemalt
dr Riina Vettus

Paanikahood ja kõrge vererõhk

Kas paanikahoogudest tingitud kõrget vererõhku peaks ravimitega alandama? Küsimusele vastab kardioloog-ülemarst-osakonna juhataja dr Riina Vettus.    

Loe lähemalt
dr Kadri Lilienthal

Tervisepooltunni episood: Neerude tervis

Regionaalhaigla nefroloogiakeskuse juht dr Kadri Lilienthal ütleb saates, et diabeet ja hüpertensioon ehk kõrge vererõhk kahjustavad enim neere. Kuidas hoida neerude tervist? Kuulake lähemalt Regionaalhaigla Tervisepooltunni uuest episoodist.       12.

Loe lähemalt
dr Annelii Jürgenson

Tervisepooltunni episood: Südame-veresoonkonna haigustest taastumine

Regionaalhaigla "Tervisepooltunni" episoodis räägib taastusravikeskuse ülemarst ja juhataja dr Annelii Jürgenson südame-veresoonkonna haigustest taastumisest.     Infarktist taastudes on inimene väga nõrk, jõudlus on madal ning südamelihased on kahjustada saanud.

Loe lähemalt

Tervisepooltunni episood: Süda ja ohumärgid

Regionaalhaigla kardioloogiakeskuse teadusjuht ja ülemarst prof Margus Viigimaa räägib Tervisepooltunni episoodis südamehaiguste ohumärkidest.     Milliste sümptomite korral tuleb kindlasti arsti poole pöörduda? Eks inimestel on ohumärgid erinevad.

Loe lähemalt
dr Riina Vettus

Mida teha, kui pulss on liiga kiire?

Küsimustele vastab kardioloog-ülemarst-osakonna juhataja Riina Vettus.

Loe lähemalt
dr Hanni

Milline on elu südamestimulaatoriga?

Küsimustele vastab kardioloog-vanemarst Kaido Hanni.

Loe lähemalt