Südamelihase infarkt

Südame pärgarterite haigus

Südamelihase infarkt ehk müokardiinfarkt on südame isheemiatõve raskeim avaldumisvorm, mille tagajärjeks on pöördumatu südamelihase kahjustus verevarustuse häirete tõttu.

Südame isheemiatõbi ise on üsna laialt levinud haigus, mille tekkepõhjuseks on südamelihast verega varustavate arterite ahenemine aterosklerootiliste naastude tekke tõttu. Aterosklerootilised muutused tekivad kõikides arterites kogu organismis, kuid erinevatel inimestel võivad need avalduda väga erinevalt – mõnel väljendub see südame isheemiatõvena, mõnel alajäsemete arterite haigusena (tunnuseks on valud jalgades füüsilise koormusega seonduvalt), mõnel aga ajuinfarktina (tunnuseks on teadvusehäire või käte-jalgade liikumishäired). Küllaltki paljudel inimestel areneb aga ateroskleroos niivõrd aeglaselt, et eelnimetatud haigusnähte ei teki. 

Südamelihase infarkti jaotatakse erinevatesse alatüüpidesse, millest kõige olulisem on I tüüpi südamelihase infarkt. Selle tekkepõhjuseks on südamelihast verega varustavas arteris (koronaararteris) paikneva aterosklerootilise naastu rebend koos tromboosi ja sellele järgneva umbumisega (vt joonist).

Joonis. Südamelihase infarkt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Südamelihase infarkti peamiseks tunnuseks on stenokardia (rindkerevalu), mis ei möödu 10–15 minuti jooksul. Teisteks sagedamini esinevateks tunnusteks on: higistamine, tugev nõrkus, iiveldus, oksendamine, õhupuudus, südamekloppimine, hirmutunne, mõnikord ka teadvusekaotus. Südamelihase infarkt võib mõnikord kulgeda kas täiesti valutult või vähese valuga – umbes 10%-l juhtudest, seda eeskätt suhkurdiabeedi haigetel, naistel ja vanematel inimestel. Kui Teil on olnud mööduva valu episood, mille järel tunnete kestvat nõrkustunnet, õhupuudust ja/või on tekkinud rütmihäireid, tuleks helistada perearstile või kutsuda kiirabi. Südamelihase infarkti esmaseks tunnuseks võib olla ka äkksurm – sel juhul peavad juuresolijad kutsuma viivitamatult kiirabi ja alustama dispetšeri juhendamisel elustamisvõtetega! 

Mida tuleb teha stenokardia korral? Katkestage kohe tegevus ja puhake, kõige parem kui heidaksite pikali. Kui Teil on käepärast nitroglütseriini tablett, siis pange see keele alla. Kui Teil on aga nitroglütseriini pihusti pudelike, siis pihustage lahust keele alla. Oodake 5 minutit. Kui stenokardia püsib, kutsuge kiirabi. Kui Teil on käepärast aspiriini, siis võtke sisse üks tablett. Ärge mingil juhul ise autorooli istuge!

Kiirabi viib Teid südamelihase infarkti kahtlusel Põhja-Eesti Regionaalhaiglasse, kus tehtava ravi eesmärgiks on umbunud koronaararteri võimalikult kiire avamine ja südamelihase verevarustuse taastamine. Peate teadma, et iga kaotatud minut enne verevarustuse taastumist tähendab üha suurema osa südamelihase pöördumatut kahjustust ja mõjutab Teie prognoosi halvemuse suunas. 

 

Joonis: Müokardiinfarkti neljas universaalne definitsioon. Eesti Arst 2019;98(4):235–42.