Äge südamepuudulikkus

Südamepuudulikkus

Südamepuudulikkus on seisund, kus südame pumbajõud on vähenenud ning ei suuda tagada organismile piisavalt hapnikurikast verd.

Äge südamepuudulikkus on seisund, kus südamepuudulikkus tekib (või kroonilise südamepuudulikkusega ägeneb) kiiresti. 


Tekkepõhjused
Peamised ägeda südamepuudulikkuse põhjused on ebaregulaarne ravikasutus, äge südamelihase infarkt ja rütmihäired. Lisaks võib seisundit põhjustada väga kõrge vererõhk, südamelihase põletik, äge südameklapi haigus ning kopsuarteri trombemboolia


Sümptomid
Kõige tavalisem ägeda südamepuudulikkuse kaebus on õhupuudus, mis võib tekkida juba vähese koormusega või rahuolekus. Samuti viitab ägedale südamepuudulikkusele kiire kehakaalu tõus (üle 1–2 kg nädalas), mis on põhjustatud liigse vedeliku kogunemisest organismi. Kaasneda võivad ka tursed ja väsimus. 


Uuringud ja diagnoos
Ägedat südamepuudulikkust diagnoositakse tavaliselt, lisaks kaebuste hindamisele, südame ultraheli uuringu (ehhokardiograafia) ja vereproovide alusel. Sõltuvalt ägedat südamepuudulikkust põhjustavast seisundist võidakse teha ka muid uuringuid, nt südame pärgarterite sondeerimine (koronaarangiograafia) ja kompuutertomograafia.


Ravi
Ägeda südamepuudulikkuse korral on vajalik kiireloomuline meditsiiniline abi. Sageli vajatakse ka haiglaravi.
Südamepuudulikkuse ägenemise ravi peamine eesmärk on ravida seda põhjustavat haigust. Südamelihase infarkti korral teostatakse infarkti põhjustanud ahenenud pärgarteri laiendamist ja stentimist. Laiaulatusliku pärgarterite kahjustuse ja äge klapihaiguse korral võib vajalikuks osutuda südameoperatsioon. Rütmihäirete korral võidakse südamerütm taastada ravimite või narkoosis elektrišokiga läbi rindkere (elektriline kardioversioon). Õhupuuduse leevendamiseks võib olla vajalik hapniku manustamine spetsiaalse hermeetilise maskiga (vt pilti) või hingetoru intubeerimine. Vähenenud südame pumbafunktsiooni ja vererõhku on võimalik mõnede veresoonesiseste ravimitega toetada. Raskekujulise haiguse korral võib vajalikuks osutuda kunstliku vereringe (ECMO) aparaadi paigaldamine.


Ennetus
Patsiendil on südamepuudulikkuse ägenemise ennetuses oluline roll. Vaatamata ravivõimalustele on ägeda südamepuudulikkusega patsientide suremus kõrge ning seetõttu on vajalik ennetada seisundi teket (vt tabelit). 

 

Mitte-invasiivse ventilatsiooni mask ja hingamisaparaat                  

Mitte-invasiivse ventilatsiooni mask ja hingamisaparaat

 

Kui Teil on krooniline südamepuudulikkus, siis
•   võtke Teile määratud ravimeid regulaarselt.
•   jälgige regulaarselt kehakaalu (vähemalt 1 kord nädalas).                 Ägedale südamepuudulikkusele viitab kehakaalu tõus üle 1–2         kg nädalas.
•   vältige suurte vedelikukoguste tarbimist.
•   vältige liigset soola tarbimist.

Juhul kui Teil tekivad lühikese aja jooksul südamepuudulikkuse kaebused, vajate kiireloomulist meditsiinilist abi.