Prof Margus Viigimaa selgitab, millal on tegu kõrgvererõhutõvega

Kogu maailmas on rohkem kui 1,5 miljardit hüpertensiooni ehk kõrge vererõhu all kannatavat inimest. Kõrgenenud vererõhk on kõige olulisem ajuinsuldi, südamehaiguste ja neeruhaiguste riskitegur.

«Eesti eakatel ulatub hüpertensiooni levimus üle 60 protsendi,» ütles kardioloog Margus Viigimaa. Hüpertensiooni ravimeid saab arsti sõnul igapäevaselt üle 300 000 patsiendi ehk iga neljas inimene. «Kasutatavate ravimite ja ravi tulemuste osas oleme viimase 25 aastaga arenguga jõudnud Põhjamaadega samale tasemele,» tõdes Viigimaa.

Optimaalne vererõhk on 120/80 mmHg. 130/85 mmHg on Viirgima sõnul veel samuti normaalne tulemus. Kui aga vererõhk hakkab lähenema 140-le, siis on tegemist kõrgenenud normaalse vererõhuga, mis sageli areneb lõpuks välja hüpertooniatõveks, selgitas doktor Viigimaa regionaalhaigla südamekeskuse saates «Tervisepooltund».

Kui kõrge vererõhuga kaasneb hüpertooniatõbi? «Esimene aste algab 140/90 mmHg juures ja siin võib veel abi olla lihtsalt elustiili muutmisest. Teine aste on juba lokkav hüpertensioon ning algab 160/100 mmHg. Sellel tasemel on kindlasti tarvis medikamentoosset ravi,» sõnas Viigimaa. 

«Mul on patsiente, kellel on mõõdukalt kõrgenenud vererõhk ning oleme otsustanud ravi edasi lükata ja proovida kõigepealt elustiili muutust — kehakaalu langetamine, treenimine jm. Paljud ongi nii saanud hüpertooniast mingiks ajaks lahti. Siiski on tegemist päriliku haigusega ja ei saa loota, et tervislik elustiil seda elu lõpuni eemale hoiab. Küll aga võib ravi edasi lükata 10, isegi 20 aasta võrra.»

Lisaks füüsilisele aktiivsusele on oluline ka soola tarbimise vähendamine. «Umbes kolmandik meie inimestest on niiöelda soolatundlikud ning kui nad vähem soola tarbivad, siis väljendub see positiivselt vererõhu alanemises,» rõhutas Viigimaa.

17. mail tähistatakse ülemaailmset hüpertensioonipäeva.

Kõrgvererõhutõbi on maailmas enim surmasid ja invaliidistumist põhjustav haigus. Maailma hüpertensiooniliiga ettevõtmisel tähistatakse Maailma hüpertensioonipäevi alates 2005. aastast ja alati 17. mail. Selle aasta hüpertensioonipäeva teemaks on «Mõõtke oma vererõhku, hoidke see normis ja elage kauem», eesmärgiga juhtida inimeste tähelepanu kõrgvererõhktõve ohtlikkusele ja vajadusele jälgida oma vererõhku.

 

Artikkel on ilmunud 17.05.21 Postimehes: https://tervis.postimees.ee/7249632/dr-viigimaa-selgitab-millal-on-tegu….