Kardioloog Viktoria Krjukova: südamepuudulikkus pole kunagi iseseisev haigus

Regionaalhaigla kardiointensiivravi osakonna juhataja kardioloog Viktoria Krjukova sõnul pole südamepuudulikkus kunagi iseseisev haigus: alati on seal taga mingi põhjus, mis tuleks üles leida.

Doktor Krjukova teeb 17. mail ettekande Meditsiiniuudiste veebikeskkonnas veebiseminaril teemal „Kroonilise südamepuudulikkuse patsient - EHHOst ja ravist“. 

Küsimusele, milliste EHHO parameetrite põhjal teha raviotsused, vastas Krjukova, et tähtsaim parameeter on EF (ejection fraction) väljutusfraktsioon. „Selle alusel üles ehitatud ka kõik ravijuhendid, see on lihtne ja hästi defineeritud,“ selgitas Krjukova.

Ta lisas, et peab tähtsaks ka südame minutimahtu ja indeksi jälgimist: need parameetrid arvestavad ka personaalsete patsiendiandmetega, nagu kehakaal ja pikkus (BSA).

Krjukova rõhutas, et südamepuudulikkus ei ole iseseisev haigus – sellel peab alati mingi põhjus olema. „Arvan, et esmalt diagnoositud südamepuudulikkusega patsienti peab kardioloogile uuringuteks suunama – võimalik, et selgub mingi ravitav põhjus,“ lausus doktor. „Ilma ehhokardiograafiata ei ole võimalik tänapäeval südemepuudulikkuse diagnoosi korrektselt püstitada.“

Loe pikemalt: https://www.mu.ee/uudised/2022/04/25/krjukova-sudamepuudulikkus-pole-ku…