Invasiivkardioloogia

Invasiivkardioloogia tegeleb invasiivsete protseduuridega nii diagnoosimise kui ravimise eesmärgil. Osakonna töö on jaotunud rütmihäirete spetsialistide (rütmoloogide) ja veresoonte protseduuridega tegelevate arstide (angiografistide) vahel. Teostame kõige kaasaegsemaid protseduure ning oleme Põhja-Eestis ägeda ST-elevatsiooniga südamelihase infarkti keskus. Alljärgnevalt on kirjeldatud protseduure, mida invasiivkardioloogias teostatakse. Rütmihäirete protseduuride kohta saad lugeda siit.

Südame pärgarterite kontrastuuring ehk selektiivne koronarograafia (SKG) on uuring, mida teostatakse patsientidel, kellel on kahltus südame pärgarterite haigusele ehk isheemiatõvele. Uuringu käigus süstitakse veresoonde viidud sondi kaudu kontrastainet südamelihast verega varustavatesse pärgarteritesse ehk koronaararterisse ning samaaegselt tehakse röntgenülesvõtted. Uuring võimaldab hinnata, kas ja millisel määral on pärgarterid kahjustunud ning aitab kindlaks teha sobiva ravimeetodi. Uuring kestab keskmiselt 1 tund. Vajadusel jätkatakse uuringut pärgarterite laiendamisega.

Pärgarterite laiendamine ehk perkutaanne koronaarinterventsioon (PKI) on protseduur, mille eesmärk on südamelihase verevarustuse parandamine. Kui koronarograafial tehakse kindlaks pärgarterite ahenemine, siis patsiendi nõusolekul tehakse pärgarterite laiendamine ehk koronaarinterventsioon. Protseduuri teostamiseks viiakse pärgarterisse balloonkateeter. Selle abil laiendatakse veresoone ahenenud kohta, mille tulemusel verevool arteris paraneb. Sageli pole tulemus aga piisav ning arteri ahenemine võib taastekkida. Sel juhul on näidustatud tugivõrgu ehk stendi paigaldamine. Stendi paigaldamine toimub samamoodi nagu ballooniga laiendamine. Ballooni peal olev stent juhitakse pärgarteri ahenenud kohta, balloon täidetakse mõneks sekundiks, et metallist võrk suruda vastu arteri seina. Balloon tühjendatakse ja stent jääb toestama veresoone seina. Tulemuseks on arteri laienemine ja verevoolu paranemine.

TAVI (kateetrikaudne aordiklapi paigaldamine, ingl k transcatheter aortic valve implantation) protseduuriga saab aidata aordiklapi ahenemisega patsiente. Kui lahtine südameoperatsioon on patsiendile liiga riskantne, soovitab arst klapi paigaldamist kateetri kaudu. Klapiproteesiga kateeter sisestatakse kas kubemes asuva reiearteri kaudu või väikese lõike kaudu rindkerel. TAVI protseduur tehakse üldnarkoosis. Klapiprotees viiakse mööda kateetrit aordi suudmesse röntgenaparaadi kontrolli all. Klapp on valmistatud looduslikust materjalist (veise või sea perikardist), mille ümber on paigaldatud paindlik laienev metallist tugivõrk. Uus klapp asetatakse olemasoleva klapi sisse ja see hakkab tööle kohe pärast paigaldamist.

Septumi alkoholablatsioon on protseduur, mida teostatakse raskelt paksenenud südamelihasega patsientidel (hüpertroofilise kardiomüopaatia korral). Teatud juhtudel võib südamelihas olla südame vaheseina piirkonnast nii paksenenud, et see häirib vere väljutamist südamest (tekib õõnesisene obstruktsioon). Protseduur algab eelpool kirjeldatud konarograafiaga, mille käigus proovitakse leida üles veresoon, mis varustab just kõige paksemat osa südamelihasest. Selleks kasutatakse südame ultraheli (ehhokardiograafiat) koos kontrastaine süstimisega, et leida üles õige veresoon. Kui leitud, süstitakse kateetri kaudu veresoonde alkoholi, mis põhjustab südamelihase kärbumise ja õhenemise, mille tulemusel kaob verevoolutakistus.

Harvem tuleb ette vajadust võtta proovitükk (biopsia) südamelihasest, kui diagnoos on jäänud ebaselgeks.