Tehisintellektil põhineva südame äkilist seiskumist ennustava algoritmi loonud eestlaste osalusega idufirma Transformative AI kaasas investoritelt 1,7 miljonit dollarit (umbes 1,5 miljonit eurot). Transformative AI teeb koostööd mitmete maailma parimate meditsiinikeskustega, sealhulgas Põhja-Eesti Regionaalhaiglaga, et koguda ja analüüsida patsientide andmeid. Maailmatasemel meeskonda kuuluvad andmeteadlased, kardioloogid ja meditsiiniuurijad. Idufirma on esitanud taotlusi patentidele, millest esimene on ka välja antud, ühtlasi avaldanud mitmeid ekspertide poolt tunnustatud artikleid.
"Südame äkksurm ehk kardiaalne äkksurm on ootamatu, mitte-traumaatiline surm varasemalt suhteliselt hea tervisliku seisundiga patsiendil, mis saabub 1 tunni jooksul sümptomite tekkest ning mille on põhjustanud südameseiskus, mis on sageli tingitud südame eluohtlikult kiirest rütmihäirest. Südame äkksurma riski hindamine on selle ennetamise eelduseks, et leida suurema riskiga patsiendid. Üks võimalusi selle riski hindamiseks on südame elektrilise aktiivsuse jälgimine. Põhja-Eesti Regionaalhaiglas on tehtud iduettevõttega Transformative AI koostööd alates aastast 2017. Seni oleme olnud partneriks andmete kogumisel ning tulevikus on plaan jätkata ka väljatöötatud abivahendi kasutamist kliinilises praktikas," sõnas Regionaalhaigla kardioloog dr Eno-Martin Lotman.
Investeerimisvooru juhtis Eesti riskikapitalifirma Tera Ventures. Samuti osalesid Ühendkuningriikide suurim eraõiguslik tervishoiuteenuse pakkuja InHealth Ventures, juhtiv biomeditsiini uuringute rahastaja Wellcome Trust ning kogenud tehnoloogia valdkonna investorid.
Transformative AI on välja töötanud tehisintellektil põhineva algoritmi, mis suudab inimese südame äkilist seiskumist ette ennustada 94% täpsusega. Idufirma üks asutajatest on Marek Sirendi, kes on omandanud füüsika doktorikraadi Cambridge ülikoolis ning töötanud varasemalt teadlasena Euroopa Tuumauuringute Keskuses (CERN) Šveitsis.
"Transformative AI loodud algoritm koosneb tarkvarast, mis jälgib haiglas patsienti ning teda tundma õppides suudab tuvastada minimaalseid muutusi, mis ennustavad südame seiskumist. See omakorda võimaldab spetsialistidel õigeaegselt kasutada defibrillaatorit, et vältida patsiendi surma või suuri närvisüsteemi rikkeid. Näitena, et meie tarkvara juurutamine kõigisse USA haiglatesse päästaks hinnanguliselt 10 000 inimelu aastas," selgitas Sirendi.
Tera Ventures pakub oma portfellis olevatele tehnoloogia valdkonna idufirmadele juurdepääsu ekspertteadmistele ja praktilisele abile, mis on vajalik idufaasist küpseks ettevõtteks kasvamiseks ja rahvusvahelistelt investoritelt kapitali kaasamiseks. Samuti aitab Tera Ventures idufirmadel luua võrgustikke turgudel, kuhu portfellettevõtted laieneda soovivad – näiteks Suurbritannias, USA-s ja Aasias. Varasemalt kuuluvad Tera Ventures idufirmade portfelli mitmed Eesti edulood nagu GrabCAD, Cleveron, Monese, Snackable AI, Realeyes, Jobbatical, Brainbase, Scoro jt.