Novembris teostati Regionaalhaiglas Eesti esimesed 2. põlvkonna neeruarteri denervatsiooni protseduurid, mis aitavad püsivalt kõrgenenud vererõhuga patsiente, kellel erinevad ravimid ei ole vererõhku langetanud.
"Neeruarterite denervatsioon on näidustatud patsientidele, kellel esineb raviresistentne hüpertensioon, st vererõhk on püsivalt kõrgenenud vaatamata kolmele või enamale antihüpertensiivsele ravimile, sh diureetikum. Neeruarterite denervatsiooni protseduuri käigus viiakse spetsiaalne kateeter neeruarteritesse ning raadiosagedusliku energia abil katkestatakse närvisignaalide ülekanne aju ja neerude vahel. Protseduur vähendab sümpaatilise närvisüsteemi liigset aktiivsust, mis on üks olulisemaks vererõhu tõusu põhjuseks, " rääkis Regionaalhaigla kardioloog dr Martin Serg, kes protseduurid koos kolleegidega teostas.
Kahe päeva jooksul viidi läbi protseduur neljale patsiendile. Neeruarterite denervatsiooni protseduurid teostas dr Martin Serg kasutades Medtronic Symplicity Spyral süsteemi, assisteerisid kolleegid radioloogiaosakonnast: dr Vladislav Malikov, Dmitry Maksin ja Kaarel Kärmas. Kuna ablatsioon on valulik, siis on oluline ka adekvaatne patsiendi sedatsioon, mida teostas dr Aleksander Koroljov. "Protseduuri toimet ei saa koheselt hinnata – vererõhulangus tekib kuudega, mistõttu jäävad patsiendid ambulatoorsele jälgimisele ja kokkuvõtteid saab teha järgnevate kontrollide järgselt," selgitas dr Serg.